Minimalny podatek dochodowy od wartości nieruchomości komercyjnych

1160
0
Udostępnij:
Minimalny podatek dochodowy od wartości nieruchomości komercyjnych
Oceń ten artykuł

Minimalny podatek dochodowy od wartości nieruchomości komercyjnych to jeden z najnowszych pomysłów Ministerstwa Finansów na uszczelnienie podatku CIT w 2018 roku.

Najważniejsze kryteria minimalnego podatku dochodowego od wartości nieruchomości komercyjnych

Nowy podatek będzie dotyczył właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł.

Podstawą wyliczenia podatku będzie wartość początkowa nieruchomości, od której pobierany ma być miesięczny podatek w wysokości 0,042 proc. (czyli 0,5 proc. wartości początkowej nieruchomości skali rocznej). Podatek ma być odliczany od kwoty CIT ustalonej na zasadach ogólnych.

Nieruchomości komercyjne, które objęte zostaną nowym podatkiem, to:

  • budynki handlowo-usługowe sklasyfikowane jako: centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, pozostałe nieruchomości handlowo-usługowe,
  • budynki biurowe z wyłączeniem budynków urzędów pocztowych, urzędów miejskich, gminnych, samorządowych, ministerstw oraz budynków sądów i parlamentów.

Podatkiem nie będą zatem objęte takie nieruchomości, jak fabryki, hale produkcyjne, magazyny czy też centra logistyczne.

Podatek będzie płatny przez właścicieli nieruchomości komercyjnych (spełniających ww. kryteria) niezależnie od tego, czy będą oni w niej samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą czy też wynajmować ją podmiotom trzecim.

Ministerstwo Finansów uzasadniając potrzebę wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego od wartości nieruchomości mówi, że ma on pomóc w walce z agresywnymi praktykami optymalizacji podatkowej i tym samym wpłynąć na poprawę ściągalności danin.

Co o nowym podatku mówi branża nieruchomości?

Pomysł wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego od wartości nieruchomości komercyjnych uważany jest za kontrowersyjny. Chociażby ze względu na to, że będzie on dotyczył tylko określonej grupy nieruchomości.

Eksperci z branży nieruchomości zwracają uwagę także na fakt, że podatek dochodowy od wartości nieruchomości komercyjnych w żaden sposób nie jest uzależniony od realnego poziomu przychodów pozyskiwanych z nieruchomości.

Projekt podatku odgórnie zakłada, że każda nieruchomość komercyjna ma zdolność generowania przychodu. Tym samym będą nim objęte również te nieruchomości komercyjne, które z różnych względów przychodu nie przynoszą. Mowa np. o biurowcach z pustymi, niewynajętymi powierzchniami biurowymi, które oprócz generowania kosztów utrzymania będą również obciążać swoich właścicieli dodatkowym podatkiem.

Istnieje obawa, że wprowadzone zmiany będą odstraszać potencjalnych inwestorów, a dodatkowe koszty zostaną przesunięte np. na najemców nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że naliczanie podatku od wartości nieruchomości to cecha podatku katastralnego.

Źródło informacji: Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna.

Foto: Pixabay.com

Udostępnij: